Wszystko o badaniach termowizyjnych urządzeń


Badanie termowizyjne urządzeń umożliwia sprawdzenie, czy w budynku nie ucieka ciepło. Pozwala ono właścicielowi budynku zaoszczędzić sporo pieniędzy. W niektórych sytuacjach jest ono po prostu nieodzowne.
Badanie to odbywa się za pomocą kamery termowizyjnej. Pozwala ona, na podstawie obserwacji za pomocą promieni podczerwieni zapisać obraz, który dokumentuje rozkładanie się energii cieplnej w domu, a także miejsca przenikania przez poszczególne przegrody.
Po wykonaniu badania uzyskuje się zapisany cyfrowo albo wydrukowany termogram, czyli mapę, która pokaże jaki jest rozkład temperatur. Obraz ten może być monochromatyczny, albo kolorowy, gdzie kolor czerwony i pomarańczowy oznaczać będzie miejsca cieplejsze, a granat i fiolet chłodniejsze.
Badania termowizyjne urządzeń przeprowadzać można na zewnątrz budynku lub w środku. Pełne badanie, dające sto procent rezultatów, jest możliwe po przeprowadzeniu podwójnego zapisu kamery. Uzyskany obraz będzie się na pewno różnił. W zdjęciach wykonanych na zewnątrz, tam gdzie będzie uciekać ciepło, pojawią się plamy w kolorze czerwonym, pomarańczowym, albo żółtym. W środku pomieszczenia, wszędzie tam gdzie uciekać będzie ciepło, pojawią się plamy fioletowe, granatowe lub niebieskie.
Badania termowizyjne wykonywane są przez specjalnie przeszkolone do tego firmy. Maja one możliwość wystawienia świadectw energetycznych. Zanim zatrudni się taka ekipę dobrze jest sprawdzić, czy posiada ona certyfikat ITC. Jest to dokument wystawiony przez ośrodek upoważniony do przeprowadzenia szkoleń tego typu. Jest to bardzo ważne, ponieważ aby przeprowadzić profesjonalne badania termowizyjne urządzeń trzeba także umieć posługiwać się promieniami podczerwieni. Oprócz tego, żeby prawidłowo przeprowadzić diagnozę, trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę.
Badania termowizyjne urządzeń potrwać mogą kilka godzin i dobrze jest wybrać na nie dzień, który nie jest bardzo słoneczny. Badania takie można przeprowadzać także w nocy. Różnica temperatur pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem powinna wynosić piętnaście stopni.